Celina Ciecierska zdobyła I miejsce
w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym
„Poznajmy Tajemnice Wszechświata”

W dniu 8 lutego br uczennice Celina Ciecierska, Alicja Ciechocka i Klaudia Koczara pod opieką nauczyciela fizyki Jerzego Baranowskiego uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym „Poznajmy Tajemnice Wszechświata” w Zielonej Górze.
Konkurs ten organizowany jest przez Instytut Astronomii im. J. Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, a jego celem jest popularyzacja wiedzy astronomicznej, pobudzanie zainteresowań uczniów naukami ścisłymi, zainspirowanie ich do samodzielnej, twórczej pracy oraz kształtowanie umiejętności prezentacji własnej pracy.
Celina Ciecierska z klasy IA, prezentująca pracę „Obrazy Słońcem malowane”, zdobyła najwyższe uznanie komisji konkursowej i zajęła I miejsce, Alicja Ciechocka z klasy IIC oraz Klaudia Koczara z klasy IB za pracę „Pomiar zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w pobliżu miasta Sulęcina” zdobyły wyróżnienie. Obie prace należą do kategorii prac badawczych, które są najwyżej cenione w konkursach.
Organizatorzy konkursu postarali się, żeby uczestnicy oprócz emocji związanych z wystąpieniem, doświadczyli również innych atrakcji. Ponieważ impreza odbyła się w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze, młodzież w czasie przerwy miała możliwość zwiedzenia centrum i utrwalenia sobie praw fizyki w formie eksperymentalnej. Po sesji konkursowej uczestnicy przeszli do Planetarium Wenus, słuchając po drodze opowieści o historii miasta. W planetarium obejrzeli seans „Podróż do miliarda Słońc”. Na zakończenie zostały wręczone nagrody i dyplomy. Celina wróciła do Sulęcina z nowym teleskopem.

Opiekun kółka astronomicznego
mgr inż. Jerzy Baranowski