,,Odkryjmy Tajemnice Wszechświata” pod takim tytułem odbył się 20 marca 2017 roku Wojewódzki Konkurs Astronomiczny w Zielonej Górze. Udział w nim wzięły nasze uczennice Celina Ciecierska z klasy II A, Klaudia Koczara z II B oraz Sandra Lencewicz z klasy I A. Muszę wspomnieć, że byli z nami również uczniowie z klasy I b, którzy bardzo mocno nas wspierali. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Każda z nas miała za zadanie przedstawienie swojej prezentacji oraz referatu na dany temat. Pomocne były nam również atrybuty naszych prac, tak zwany IREK (radioteleskop) oraz JACEK (zegar słoneczny), które zaciekawiły nie tylko Jury, ale także uczestników konkursu. W czasie przerw nie zabrakło również  wspaniałych atrakcji. Mogliśmy zważyć się na wszystkich planetach jak i również na naszym naturalnym satelicie-Księżycu. Obejrzeliśmy meteoryty, które mogliśmy jednocześnie podotykać. Poczęstowaliśmy się również przepysznym ciastem oraz kosmiczną zupą, którą gorąco polecamy. Poznaliśmy oczywiście nowych znajomych. Po zakończeniu wszystkich referatów Jury udało się na obrady, a my natomiast zostaliśmy zaproszeni na film, który opowiadał o Wszechświecie. Po burzliwych dyskusjach czas było ogłosić wyniki. Siedziałyśmy jak na szpilkach. W końcu wywołali pierwszą Sandrę Lencewicz, która otrzymała wyróżnienie. Później Klaudie Koczarę, która również została wyróżniona za swoją ciężką pracę. Dochodząc do miejsc na podium byliśmy troszeczkę zdenerwowani, ponieważ zostały trzy szkoły w tym nasza. Wiedzieliśmy, że jesteśmy na podium jedyną niespodzianką było, które miejsce. Cały stres zszedł z nas po kilkunastu minutach gdy dowiedzieliśmy się, że nasza laureatka poprzedniej edycji, Celina Ciecierska zajęła  po raz kolejny pierwsze miejsce. Byliśmy bardzo szczęśliwi i wszyscy pogratulowaliśmy jej i sobie nawzajem. Oczywiście nie obyło się bez  pamiątkowego wspólnego zdjęcia upamiętniając ten wspaniały dzień. Stwierdziłyśmy, że w następnym roku również weźmiemy udział w tym konkursie. Dziękujemy  uczniom z klasy I b za to że wspaniale nas wspierali. Największe podziękowania  jednak należą się naszemu Profesorowi Panu Jerzemu Baranowskiemu. Dlatego jeszcze raz Panu bardzo dziękujemy za wszystko!!!

Sandra Lencewicz
klasa IA