• Seminarium podsumowujące projekt „Zachować Pamięć. W lustrze historii 3”
      • Seminarium podsumowujące projekt „Zachować Pamięć. W lustrze historii 3”

      • 19.12.2022 08:57
      • Seminarium podsumowujące projekt "Zachować Pamięć. W lustrze historii 3"
      • Projekt „W lustrze historii 3” / „Im Spiegel der Geschichte 3”,  Oświęcim - Kraków 15-18. 11. 2022 - zrealizowany przy współfinansowaniu  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach programu „Zachować pamięć” / „Wege zur Erinnerung” oraz Powiatu Sulęcińskiego dobiegł końca. Uczestnicy projektu  zwiedzali Miejsca Pamięci  studyjnie, biorąc udział w  warsztatach o  Auschwitz i Holokauście przygotowanych i prowadzonych przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji. Każdy z nich polegał na aktywnej pracy z użyciem relacji świadków, zdjęć lub dokumentów.

        Uczniowie i opiekunowie  I LO im.  Adama Mickiewicza w Sulęcinie i   Rouanet- Gymnasium Beeskow  wrócili  z Oświęcimia i Krakowa  z ogromnym bagażem wiedzy historycznej, informacji i przeżyć.  Mimo trudnej tematyki, listopadowej pogody i napiętego programu integrowali się, uczyli i dotykali historii w taki sposób, że trudno im będzie o tym zapomnieć.  A  o to przecież nam - nauczycielom i wychowawcom po obu stronach granicy oraz twórcom programu PNWM  "Zachować pamięć"  chodziło.  Wiedzą już i będą pamiętać,  do czego  doprowadza nienawiść, wykluczenie, brak tolerancji  i jakich rzeczy człowiek, drugiemu człowiekowi  nie ma prawa uczynić. 

        Zdobyta podczas warsztatów wiedza i kilkudniowy kontakt z rówieśnikami z Niemiec z pewnością zaprocentują na egzaminach maturalnych z języka niemieckiego i historii, gdyż  w projekcie uczestniczyły głównie osoby, tymi właśnie przedmiotami zainteresowane.   Uczniowie polscy i niemieccy zwiedzili studyjnie Muzeum Auschwitz I i II (Birkenau),  Centrum Żydowskie i Synagogę w Oświęcimiu oraz Muzeum „Galicja” w Krakowie. Wzięli aktywny udział w warsztatach „ Dzieci w KL Auschwitz”, „Detektywi historii”, „Różnorodność, tolerancja, szacunek” oraz w warsztatach tańca żydowskiego.

        Projekt zakończył się polsko- niemieckim seminarium  podsumowującym, wystawą zdjęć i prac plastycznych (wykonanych podczas wieczornych zajęć w hotelu). Każdy z uczestników  otrzymał zestaw upominkowy, folder, a obie szkoły albumy z pamiątkowymi zdjęciami z każdego dnia projektu.

        Dużym wsparciem podczas opracowania i realizacji projektu dla nas,  koordynatorów/ opiekunów projektów polsko- niemieckich były szkolenia organizowane przez PNWM. W czterech z nich   udało nam się uczestniczyć, a zdobyte tam umiejętności zastosować. 

        Na dowód tego, jak bardzo udany był ten projekt załączamy dokumentację fotograficzną seminarium podsumowującej projekt ( zdjęcia z samej wycieczki znajdują się w pozostałych artykułach)

         

        Autorzy projektu: Magdalena Rajfur, Wioletta Bartniak, Łukasz Romaniak

        Projekt wspierali: Karolina Maziarska, Magdalena Pieczonka                  

         

                         

      • Wróć do listy artykułów