• Anatomia z bliska – wycieczka do Plastinarium

    • 04.11.2022
    • Biologia to nauka interdyscyplinarna, a jej ulubionym działem wśród młodzieży jest anatomia człowieka. Być może dlatego, że większość osób zastanawia się nad tym: jak wyglądamy od środka? W jaki sposób bije nasze serce? Jak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży? Czy można odróżnić płuca osoby palącej od płuc osoby niepalącej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, uczennice i uczniowie klas III i IV naszego liceum mogli zgłębić w fascynującym miejscu, jakim jest Plastinarium w Guben. To tam, oprócz dostępnej stacjonarnie wystawy muzealnej z zakresu anatomii człowieka i zwierząt, wykonywane są preparaty naukowe przeznaczone do kształcenia studentów medycyny na całym świecie.

     Poza dostępem do wielu eksponatów prezentowanych również na wystawach Body Worlds, a także modeli przestrzennych „oddychających płuc”, „bijącego serca” czy „poruszającego się stawu skokowego”, młodzież miała możliwość rozmowy z polską pracownicą podczas pracy przygotowywania część ciała zmarłej kobiety do kolejnych etapów plastynacji. Dowiedzieliśmy się wówczas m.in.:

     - na czym polega praca w Plastinarium i jakie wymagania należy spełnić, aby pracować z ludzkim bądź zwierzęcym, nieżywym ciałem,

     - ile czasu zajmuje przygotowanie ciała do plastynacji,

     - skąd wiadomo, jaki powinien być efekt końcowy danej części ciała po plastynacji,

     - gdzie, w jaki sposób i jak długo przechowywane są ciała osób zmarłych, których wolą było pośmiertne przekazanie swojego ciała na cele naukowe.

     Podsumowując, organizatorka wyjazdu – p. Agata Hryniewiecka-Cichoń, mówi: „Wizyta w Plastinarium, to interesująca alternatywa na lekcję biologii, którą na pewno powtórzymy w przyszłości.”

     Pozdrawiam

     Agata HC

    • Nasi listy piszą...

    • 26.10.2022
    • Niegdyś zespół Skaldowie śpiewał: „Ludzie listy piszą zwykłe, polecone (…)”. Jednak już dawno list jako pisemna wiadomość, kierowana do określonej osoby został zastąpiony sms’ami czy wiadomościami tekstowymi lub głosowymi wysyłanymi poprzez różnego rodzaju komunikatory.

     W ramach Międzynarodowego Dnia Pisania Listów, który przypadł 9 października, uczniowie I LO im. A. Mickiewicza w Sulęcinie napisali listy do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Każdy nadawca miał okazję przypomnieć sobie tradycyjną, pisemną formę komunikowania się, równocześnie sprawiając miłą niespodziankę podopiecznemu DPS w Tursku.

     Pomysłodawczynią akcji i koordynatorką była p. Agata Hryniewiecka-Cichoń z nieocenionym wsparciem p. Iwony Grzegorek. W Domu Pomocy Społecznej w Tursku akcję koordynowała p. Anna Żmudzińska.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

   • Polsko-niemiecki projekt: "Wspólnie przeżywamy historię"
    • Polsko-niemiecki projekt: "Wspólnie przeżywamy historię"

    • 30.09.2022
    • Od 28 - 30 września 2022r grupa uczniów naszego liceum pod opieką p. Magdaleny Pieczonki brała udział w projekcie polsko-niemieckim w Słońsku. Celem projektu były warsztaty, podczas których młodzież z Niemiec i Polski wspólnie zapoznawała się z historią Słońska, do 1945 roku Sonnenburga i historią Obozu Koncetracyjnego i jego ofiar. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od sprzątania cmentarza jeńców obozu . Wspólne zdjęcie z symbolicznymi czarnymi balonami zamiast twarzy i po południu spotkanie ze świadkiem tamtych czasów. Dzień zakończyliśmy grami integracyjnymi poprowadzonymi przez fantastycznego pośrednika językowego pana Bartosza Bonieckiego. Drugi dzień warsztatów to praca grupowa w muzeum Martyrologii w Słońsku oraz gra terenowa zakończona Quizem. Ciekawa, chociaż trudna lekcja historii i praktyczna nauka języków zakończona wspólnym ogniskiem i grami integracyjnymi.

    • Dzień Języków Obcych w Mickiewiczu

    • 23.09.2022
    • Zaledwie zniknął w dali ostatni bus uwożący naszych miłych gości z projektu Erasmus +, rozległ się szczęk sztućców i talerzy oraz dźwięki najrozmaitszych instrumentów, którymi młodzież I LO umilała sobie Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku nasze działania skupiły się na prezentacji kuchni i kultury oraz mody krajów naszych szkół partnerskich: Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Szwecji, Turcji i Włoch. Zabawa była przednia i jeśli czegoś nam brakowało, to jedynie miłych gości, którzy niestety musieli opuścić nas wcześniej, żeby zdążyć na samolot. Fotorelacja poniżej.

    • Lista podręczników na rok szkolny 2022/2023

    • 06.07.2022
    • Uwaga! W zakładce "Dokumenty do pobrania" dostępna jest już lista podręczników na rok szkolny 2022/2023. Uczniów klas pierwszych prosimy o wstrzymanie się z zakupem podręczników do rozszerzeń i języków obcych do czasu ogłoszenia wyników rekrutacji i składu grup rozszerzeniowych.

    • Dzień Otwarty 2022

    • 13.05.2022
    • Zapraszamy na dzień otwarty w Mickiewiczu: 20.05.2022 w godzinach 10.30-12.30. W programie obserwcaje nieba, doświadczenia chemiczne, gry logiczne i matematyczne i wiele innych!

    • WE DID IT AGAIN....

    • 13.05.2022
    • Z niezwykłą przyjemnością ogłaszamy, że nasi humaniści po raz kolejny pokazali, co potrafią. Trójka licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie - Marcin Chabza, Natalia Haraj i Michał Wadecki - zajęła trzy pierwsze miejsca w II edycji konkursu Lubuskiego Kuratora Oświaty i Instytutu Pamięci Narodowej "Bohaterowie Ziemi Lubuskiej" poświęconego ruchowi antykomunistycznemu w Lubuskim. Dziękujemy Pani Kurator za zaproszenie na wczorajszą ceremonię rozdania nagród i gratulujemy opiekunce naszych humanistów, Pani Profesor Wioletcie Bartniak!

     Prosimy o jeszcze!

   • In CC: In Contact, In Culture. Goteborg, 3-10.04.2022
    • Dla Lasu, Dla Ludzi

    • 22.04.2022
    • Drzewa…ptaków śpiew…lekki powiew wiatru…las… Każdy z nas lubi przebywać na łonie przyrody. Wiemy również jak ważna dla naszego ekosystemu jest każda roślina, dlatego 11.04.2022r. uczniowie i uczennice klasy II B pod opieką nauczycielek Agaty Hryniewieckiej-Cichoń i Magdaleny Pieczonki wzięli/ły udział w tegorocznym wydarzeniu organizowanym przez Nadleśnictwo Sulęcin pod hasłem: „Dla Lasu, Dla Ludzi”. Celem spotkania (oprócz wysadzenia sadzonek) było pogłębienie wiedzy z zakresu gospodarki leśnej, przyrody oraz aktywność fizyczna. Podczas instruktażu prowadzonego przez p. Kingę Adamską-Gerber – przedstawicielkę Nadleśnictwa Sulęcin, dowiedzieliśmy się m.in. co to jest kostur i jak go używać, oraz jaka odległość powinna być pomiędzy kolejnymi sadzonkami. W trakcie wydarzenia mogliśmy ogrzać się i posilić przy ognisku przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa Sulęcin. Wspólnie wysadziliśmy około 1000 sztuk sadzonek jednorocznej sosny pospolitej, czego zwieńczeniem jest otrzymany certyfikat.

     Takie lekcje są bezcenne, dlatego już dzisiaj możemy zapewnić, że w przyszłym roku również weźmiemy udział w akcji sadzenia lasu. 

     Tekst: AHC

   • eUropean Fellowship for Digital Citizenship: Rapallo 17-23.03.2022
    • HUMANISTA Z MICKIEWICZA W ŚCISŁEJ POLSKIEJ CZOŁÓWCE!

    • 15.04.2022
    • Uwielbiamy przekazywać takie wiadomości!

     Uczeń klasy 3 BG I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, Marcin Chabza, znalazł się w ścisłej czołówce VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej, której finał odbył się 12.04 na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Po zeszłorocznym starcie, w którym do przejścia do etapu centralnego zabrakło mu zaledwie kilku punktów, w ostatnim roku swojej nauki w liceum Marcin przeszedł jak czołg przez etap szkolny i okręgowy, kwalifikując się do etapu centralnego, gdzie wszedł do elitarnej grupy finalistów. Na marginesie dodam, że w przerwie w zmaganiach na golubskim zamku, nasz czempion Klio wziął zdalnie udział w konkursie IPN i Lubuskiego Kuratorium Oświaty "Bohaterowie Ziemi Lubuskiej" przechodząc gładko do etapu wojewódzkiego. Dziękujemy, Marcin, za Twoją wytrwałość, wiedzę i siłę przebicia. a przede wszystkim gratulujemy sukcesu, otwierającego drzwi na kierunki humanistyczne! Dziękujemy również rodzicom i pani profesor Wioletcie Bartniak, którzy położyli fundamenty pod to osiągniecie!

    • Bohaterowie Ziemi Lubuskiej - Mickiewicz w finale!

    • 13.04.2022
    • Spośród 8 członków reprezentacji Mickiewicza w II edycji konkursu historycznego IPN i Lubuskiego Kuratorium Ośiwaty „Bohaterowie Ziemi Lubuskiej - Ludzie i wydarzenia”, trójka - Michał Wadecki, Marcin Chabza i Natalia Haraj - przeszła test online i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w formie punktowanej rozmowy z Komisją Konkursową powołaną przez przedstawicieli IPN Gorzów Wlkp. oraz Lubuskie Kuratorium Oświaty. Opiekunem konkursu z ramienia szkoły jest profesor Wioletta Bartniak.

     Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zaś finalistom gratulujemy i życzymy zwycięstwa!