• Zachować pamięć: w lustrze historii 2.
   • Zachować pamięć: w lustrze historii 2.

   • 07.02.2022 13:12
   • Projekt Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży realizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie we współpracy z Rouanet Gymnasium Beeskow 
   • W dniach 15-18 listopada 2021 grupa polsko-niemieckiej młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie i Rouanet Gymnasium Beeskow uczestniczyła w projekcie "Zachować pamięć: w lustrze historii 2", przygotowanym przez motory współpracy polsko-niemieckiej, panią Magdalenę Rajfur i panią Monikę Fiedler, przy współpracy nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie naszego LO, pani Wioletty Bartniak.

    W trakcie dwóch pierwszych dni projektu młodzież uczestniczyła w wizycie studyjnej w Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, poznając realia Zagłady, miejsca pamięci, oraz uczestnicząc w zajęciach z edukatorami pracującymi w muzealnym centrum edukacji, w trakcie których poznawała m.in. szczegóły zagłady polskich i niemieckich Romów, oraz przykłady heroizmu w życiu  obozów koncentracyjnych. Nie ominęliśmy również oświęcimskiej synagogi, gdzie poznaliśmy obraz żydowskich mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej oraz miejsce ich kultury w kulturze polskiej.

    Ostatni dzień projektu przywitaliśmy w Krakowie, gdzie po wieczornym zwiedzaniu Starego Rynku i okolic, czekały nas zajęcia edukacyjne i warsztay tańca żydowskiego w Centrum Kultury Żydowskiej Galicja. 

    Projekt podsumowało spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli zaangażowanych projekt, w trakcie którego dzieliliśmy się wrażeniami z czterech dni, w trakcie których łącząca nas trudna historia paradoksalnie pozwoliła nam zbliżyć się do siebie.

     

   • Wróć do listy artykułów