• Zwycięzcy biorą wszystko!

    • 25.02.2020
    • 25 lutego ekipa naszego liceum pod opieką p. Grzegorza Turka zdominowała gminny konkurs wiedzy o pożarnictwie, zajmując trzy pierwsze miejsca i przechodząc tym samym do etapu powiatowego. Gratulujemy i powodzenia na wyższym szczeblu!

    • Z miłości do poezji - Trupięgi

    • 20.02.2020
    • Z poezją można różnie....Można o niej mówić suchymi słowami, ubierając to, co nienazwane, w filologiczne terminy, i rozbierając na czynniki pierwsze w poszukiwaniu dowodów artyzmu w drgnieniach twórczej duszy.Można opowiadać o niej z pasją, narażając się czasem na śmieszność i niezrozumienie, próbować zarazić innych miłością do piękna mowy i tworzenia za jej pomocą nowej wartości, wykraczającej poza codzienność lub nadającej jej nowe, nieodkryte do tej pory znaczenie, dostrzegalne tylko dla tych, którzy posiedli rzadką umiejętność spojrzenia na świat spoza perspektywy tłumu.Można nią wreszcie żyć, czerpiąc garściami z każdej chwili to, co w niej najcenniejsze, chłonąc skołatanym sercem piękno i grozę świata i dzielić się z nim sobą, w miłości i buncie.I taka, proszę Państwa, jest muzyka zespołu Trupięgi, owoc pasji do poezji Leśmiana naszej zdawałoby się wczorajszej absolwentki, Kasi Gardziejewskiej i muzycznych zamiłowań jej dzielnych towarzyszy; Jacka Filipka, Jacka Hryniewieckiego i Jurka Hippmana .Pozostaje tylko życzyć, aby i wasze humanistyczne pasje zaowocowały w tak urzekający sposób.Panie i Panowie - Trupięgi!

    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

    • 19.02.2020
    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

     17 lutego 2020r. uczniowie klas pierwszych I LO po raz kolejny wyruszyli zdobywać wiedzę w warsztatach Klubu Młodego Wynalazcy w Bogdańcu.Tym razem podzieliliśmy się na trzy zespoły.Chemicy eksperymentowali w laboratorium biologiczno – chemicznym, natomiast pasjonaci informatyki konstruowali i programowali roboty oraz poznawali tajniki druku 3D. Najwięcej emocji tym razem wzbudziły drukarki 3D. Podczas zajęć w tej pracowni uczestnicy poznali budowę, zasadę działania drukarki 3D oraz wstęp do tworzenia obiektów 3D w specjalistycznym oprogramowaniu. Każdy uczeń miał możliwość wydrukowania spersonalizowanego breloczka. Proces takiego druku 3D jest czasochłonny, a młodzież nabrała apetytu na samodzielną „zabawę” z tymi drukarkami. Dlatego każda minuta była na wagę złota i żal było nam opuszczać gościnne mury warsztatów.W pracowni biologiczno – chemicznej uczniowie wykonywali samodzielnie takie doświadczenia, jak nastawianie miana kwasu solnego na Na2CO3, rozdzielanie mieszaniny jodu w jodku potasu (ekstrakcja i rozdzielanie grawitacyjne), wytrącanie osadu jodku ołowiu czy krystalizacja natychmiastowa z roztworu CH3COONa.Kolejne zajęcia pokazały, że zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez dokonywanie eksperymentów przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego jest wartościowe i pozwala lepiej tę wiedzę przyswoić. Na pewno nie był to nasz ostatni wspólny wyjazd do Klubu Młodego Wynalazcy.

     Anna Bednarz i Danuta Baranowska

    • Sukcesy naszych humanistów!

    • 16.01.2020
    • Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili swoje obycie z naukami humanistycznymi i społecznymi.

     Patrycja Dolińska, uczennica klasy III a, została  laureatką Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie. Mikołaj Konopko z tej samej klasy został wyróżniony w konkursie. Obydwoje przygotowali prace pisemne - Patrycja zajęła się zagadnieniem związanym z mediacją oraz sposobami polubownego rozwiązywania sporów. Praca pisemna miała charakter naukowy i opierała się na wynikach badań ankietowych. Natomiast Mikołaj na podstawie własnych doświadczeń zajął się zagadnieniem możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.Patronat nad Konkursem objęła Lubuska Kurator Oświaty, Pani Ewa Rawa. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM, al. Niepodległości 7a/2, 65-048 Zielona Góra.

     Uczniowie klasy III a realizują w szkole program autorski z edukacji prawnej w ramach którego, w listopadzie 2019 r. brali również udział w innych przedsięwzięciach m.in. w projekcie „Teraz Ty Bądź Sędzią”. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej. Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM.

     Tymczasem 11.01.2020 r. Maksymilian Obrzud, uczeń klasy III B I  LO, uczestniczył w etapie okręgowym XLVI Olimpiady Historycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnicy, po wcześniejszym przejściu etapu szkolnego, a następnie przygotowaniu i zatwierdzeniu przez komisję olimpiady pracy pisemnej o charakterze naukowym, mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas kolejnego etapu olimpiady. W etapie okręgowym, w ciągu trzech godzin zegarowych, uczniowie zmagali się z pracą pisemną na jeden z sześciu  tematów.  

     Do 20 stycznia 2020 roku Polskie Towarzystwo Historyczne ogłosi listę uczniów zakwalifikowanych do eliminacji ustnych etapu okręgowego. Jeśli praca pisemna naszego  ucznia zdobędzie wymaganą ilość punktów, przed nimi kolejny etap historycznych zmagań – egzamin ustny.

                                                                                                           

                                                                                                                                    Wioletta Bartniak

    • Pożegnanie Pani Profesor Korozy

    • 03.01.2020
    • Z żalem dowiedzieliśmy się wczoraj, że 31 grudnia 2019 odeszła po długiej walce z chorobą p. Krystyna Koroza, wspaniały pedagog, wieloletni pracownik liceum i przyjaciółka młodzieży.

     Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się w sobotę, 4 stycznia. O godz. 15.00 zostanie odprawiona msza żałobna w kościele św. Mikołaja w Sulęcinie, po której nastąpi pochówek na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie.

    • Wieczór kolęd 2019

    • 17.12.2019
    • 16 grudnia mieliśmy przyjemność gościć rodziców naszych uczniów i sympatyków liceum podczas wieczoru kolędowego, przygotowanego przez klasy 1a i 1b pod opieką pani Anny Bednarz. W wieczornej, zacisznej atmosferze szkolnej auli uczniowie zaprezentowali tradycyjne jasełka przeplatane śpiewanymi wspólnie kolędami. Podczas spotkania zbierano również datki na wsparcie działalności Rady Szkoły i Domu Dziecka w Sulęcinie.

     Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i okazaną hojność. Mamy nadzieję, że udało nam się razem zapoczątkować nową tradycję liceum i czeka nas jeszcze wiele przedświątecznych spotkań wypełnionych ciepłem serc.

     Wszystkim zaś życzymy pełnych radości świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2020!

     fot. Maciej Barden

   • Wieczór kolęd w ogólniaku!
    • Wieczór kolęd w ogólniaku!

    • 13.12.2019
    • Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów i sympatyków szkoły na wieczór kolęd połączony z poczęstunkiem w poniedziałek, 16.12, o godz. 18.00 w auli szkolnej. Podczas spotkania zbierane będą dobrowolne datki na rzecz Rady Szkoły. Połowa zebranych funduszy zostanie przeznaczona na wsparcie Domu Dziecka w Sulęcinie.

    • E-Twinning ciąg dalszy

    • 10.12.2019
    • Nasz projekt e-twinning z włoskim liceum w Barletcie rozwija skrzydła. Po wymianie doświadczeń związanych ze szkołą podczas pierwszego spotkania online, licealiści z klasy 1C mieli za zadanie za pomocą jezyka angielskiego opanować podstawowe zwroty w języku włoskim oraz nauczyć swoich włoskich rówiesników tych samych wyrażeń w języku polskim. Mamy nadzieję, że nauka przyda się już wkrótce!

    • Coraz bliżej święta...

    • 10.12.2019
    • Przygotowania do świąt ruszyły pełną parą. Szkoła wystrojona, pierwszaki wycinają z p. Sobieraj gwiazdy na korytarze, a szkolne śnieżynki z p. Lencewiczem szykują paczki. Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta...

    • Ciepłe rytmy w zimną noc

    • 06.12.2019
    • Szanowna Młodzieży, jeśli nie macie pomysłu na czwartkowy wieczór, zapraszamy serdecznie do udziału w koncercie charytatywnym organizowanym przez Klub U Bulka w SOKSiR. Wstęp: jak na plakacie :)

    • Stawiam na zdrowie!

    • 02.12.2019
    • W dniu 29.11. 2019r. odbyły się warsztaty podsumowujące wiedzę uczniów na temat „HIV - jak go uniknąć” oraz profilaktyki związanej z nowotworami. Licealiści z klasy II A mogli się wykazać wiedzą na temat nowotworów oraz HIV i AIDS rozwiązując test i krzyżówkę. Uczniowie wzięli również udział w takich konkurencjach, jak kalambury i tworzenie hasła reklamowego promującego zdrowy styl życia. Zwycięska drużyna została nagrodzona przez zaproszonych gości – przedstawicieli PSSE w Sulęcinie. Aktywny udział młodzieży w warsztatach dotyczących zdrowia jest dowodem na to, że jest to jedna z najważniejszych wartości w ich hierarchii.

     pedagog szkolny

     Katarzyna Kasprzak

    • Mamy stypendystów!

    • 02.12.2019
    • Z ogromną radością możemy poinformować, że aż trzech uczniów naszej szkoły - Paweł Amborski, Piotr Przybylski i Piotr Wróżbit - zostało objętych projektem pomocy stypendialnej Marszałka Województwa Lubuskiego "Lubuskie Talenty" na rok szkolny 2019/2020.

     Gratulujemy wszystkim stypendystom i opiekunom.

     Gratulujemy wszystkim stypendystom i opiekunom! Gratulujemy też nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sulęcinie, którzy ukształtowali naszych objętych programem pierwszoklasistów - niewątpliwie to również Państwa sukces.

     Dziękujemy wreszcie rodzicom za wychowanie tak wspaniałych młodych ludzi!

      

    • Klub Młodego Wynalazcy: listopad 2019

    • 02.12.2019
    • 28 listopada 2019r. uczniowie klas I B i C oraz II A wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Klub Młodego Wynalazcy w Bogdańcu.

     Część osób wykonywała doświadczenia w laboratorium biologiczno – chemicznym, natomiast druga grupa poznawała tajniki programowania robotów.

     Adepci informatyki musieli najpierw skonstruować własnego robota, a następnie przy pomocy odpowiednich poleceń ożywić go. Za każde poprawnie wykonane ćwiczenie grupa otrzymywała dodatkowy „gadżet” czyli czujnik, który pozwalał rozwijać możliwości robota. Na koniec zajęć zaprogramowane roboty stoczyły bitwę.

     W pracowni biologiczno – chemicznej młodzież miała okazję wykonywać doświadczenia z użyciem profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz mikroskopów. Głównym tematem zajęć były białka. Młodzi laboranci wykrywali białko w jajku kurzym i fasoli, przygotowywali preparaty oraz oglądali efekty swojej pracy pod mikroskopem. Druga część zajęć polegała na wyprodukowaniu pomadek do ust oraz kolorowych, pachnących mydełek o przeróżnych kształtach.

     Nietypowa lekcja biochemii i informatyki pokazała, że poprzez zabawę czy eksperymenty można się wiele nauczyć. Mamy nadzieję kontynuować tę formę zajęć.

     Anna Bednarz i Danuta Baranowska

    • Turniej badmintona o puchar Burmistrza Sulęcina: "Łączymy pokolenia"

    • 29.11.2019
    • W sobotę, 23 listopada, mieliśmy przyjemność gościć po raz kolejny turniej Sulęcińskiego Stowarzyszenia Badmintona o puchar Burmistrza Sulęcina. Poniżej zamieszczamy tekst jednej z organizatorek, p. Dominiki Koryluk, która podobnie jak spiritus movens turnieju - pani Magdalena Piechowiak - jest absolwentką liceum.

     Gościnność Sulęcina została doceniona rekordową frekwencją ponad 150 zawodników. W dniu 23.11.2019 r. turniej  „Łączymy Pokolenia” w badmintonie mieliśmy zaszczyt gościć zawodników z:  Babimostu, Świebodzina, Łęgi, Szczecina, Zielonej Góry, Lipian, Międzyrzecza, Gorzowa Wielkopolskiego, Gubina, Nowogrodu Bobrzańskiego, Wolsztyna, Katowic, Choszczna, Poznania i Bolesławca.

     Wielkie dzięki wszystkim przybyłym zawodnikom  za niesamowite emocje i wspaniałą atmosferę. Sala wypełniona po brzegi, udało się połączyć we wspólnej grze pokolenia: dorosłych, młodzież i dzieci. Nie zabrakło  najmłodszych milusińskich, dla których też zostały zorganizowane konkurencje. Ogromną radość sprawiły najmłodszym piękne poduszeczki i medale, podarowanie przez Burmistrza Sulęcina Pana Dariusza Ejcharta oraz  Wiceburmistrz Panią Iwonę Walczak. Starsze dzieci otrzymały upominki. Walka o miejsca medalowe i Puchar Burmistrza za pierwsze miejsce były mocno zacięte i w duchu fair play. W imieniu wszystkich zawodników bardzo dziękujemy. Nasi Sulęcińscy zawodnicy spisali się jak zwykle na medal a nawet niejeden Puchar. To już trzecia edycja turnieju, którą organizujemy wspólnie z Sulęcińskim I Liceum Ogólnokształcącym. W tym momencie chcielibyśmy serdecznie podziękować panu dyrektorowi Liceum Tomaszowi Walenciakowi oraz panu Łukaszowi Chajcowi za wsparcie i pomoc w organizacji. Wszyscy młodzi zawodnicy zostali obdarowani prezentami, słodkościami oraz  miodem ufundowanych przez naszych hojnych darczyńców, którzy od lat wspierają nasze Stowarzyszenie:

     Maszoński Logistic, Agnes Agnieszka i Piotr Zawadzcy, Dudkowiak Gospodarstwo Pszczelarskie, RENIA Zakład Fryzjerski, Gama, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Elżbieta Borkiewicz. Dla osłodzenia gry nie zabrakło prawdziwego badmintonowego tortu z lotkami i rakietą oraz stołów zastawionych  wypiekami naszych wspaniałych rodziców, na których zawsze można liczyć. Duży szacunek dla prowadzących  sprawnie turniej trenerów Magdaleny Piechowiak i Jeremiego Borowca (oraz Pani, Pani Dominiko - uwaga dyrektora szkoły :) ).

     Dziękujemy również wszystkim pozytywnym ludziom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas: państwu Ani i Karolowi Górskim, panu Mariuszowi Wyszyńskiemu, pani Iwonie Koszeli, pani Kasi Pietrzak, pani Ani Samulewicz, panu Mariuszowi Stasiłowiczowi, pani Wioletcie Markowskiej, państwu Anecie i Damianowi Chojnackim, panu Rafałowi Mazurowi, oraz naszym niezawodnym zawodnikom Oli, Milenie, Marcinowi, Karolowi i Natalce. Fotorelacja na najwyższym poziomie prowadzona przez pana Jacka Ćwiertnia, który świetnie prowadzi też stronę Sulęcińskiego Stowarzyszenia Badmintona na facebooku, oraz niezawodny pan Maciej Barden. Równie gorąco dziękujemy panu Łukaszowi Hartmanowi (Sulęcin24) za promocję i wieloletnią współpracę. Ogromną niespodziankę sprawiła nam wizyta  TVP Gorzów która relacjonowała turniej.

        Ideą turnieju była dobra zabawa całych rodzin i tego tu nie zabrakło. Ten turniej utwierdził nas w przekonaniu, że można góry przenosić wystarczy, że wokół ma się takich właśnie ludzi.

     Jesteście W I E L C Y !!!

     Nie możemy doczekać się kolejnego turnieju😉! Ze sportowymi pozdrowieniami - Sulęcińskie Stowarzyszenie Badmintona.

    • Wybory Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

    • 26.11.2019
    • 22 listopada odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: mgr Katarzyna Kasprzak, Gabriel Stasiłowicz, Magdalena Tulej i Piotr Wróżbit, po przeliczeniu głosów pod nadzorem Dyrektora Szkoły stwierdziła , że od 1.12.2019:

     W skład Rady Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza weszli według liczby uzyskanych głosów:

     1. przewodniczący- Benjamin Wiernowolski

     2. wiceprzewodniczący - Marcin Chabza

     3. sekretarz - Weronika Lencewicz

     4. skarbnik - Jakub Kruziński / Julia Szelwach

     Funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego pełni p. Grzegorz Turek.Pod jego nieobecność opiekunem jest p. Łukasz Chajec.

     Funkcję Rzecznika Praw Ucznia pełni Kamila Lubecka.

     Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy!

     Równocześnie przypominamy, że w skład Samorządu Uczniowskiego szkoły wchodzą wszyscy jej uczniowie - jeśli macie pomysły na funkcjonowanie szkoły, sugestie, propozycje, potrzeby - zachęcamy do kontaktu.