• Nabór na rok szkolny 2020/2021: sposób składania podań

    • 12.05.2020
    • Szanowni Państwo!

     Zamieszczone na naszej stronie podania o przyjęcie do najlepszego w powiecie sulęcińskim I LO można składać osobiście w sekretariacie szkoły w godzinach 10-14 lub przesłać skanem na adres sekretariat@lo-sulecin.pl w temacie maila wpisując: podanie (imię i nazwisko). Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z rekrutacją można uzyskać pod numerami telefonów: 95 755 21 68 i 510 162 901.

     Zapraszamy!

    • Dlaczego Mickiewicz?

    • 20.04.2020
    • Szanowni Ósmoklasiści!

     Co prawda, nie możemy zaprosić Was w tym roku na dni otwarte do szkoły, ale możemy przybliżyć Wam jej obraz widziany oczami naszych uczniów :)

    • PRZYGOTOWANIA DO PRACY ZDALNEJ

    • 18.03.2020
    • Szanowni Państwo, zgodnie z wytycznymi MEN oprócz prowadzonych już działań, przygotowujemy się do usystematyzowania pracy zdalnej z uczniem. W związku z tym, proszę o:

     1. Kontaktowanie się ze mną, jeżeli zachodzi potrzeba zabrania ze szkoły zostawionych w niej w pośpiechu podręczników, za pomocą Messengera lub pod telefonem: 510 162 901. Przypominam, że budynek jest zamknięty, stąd potrzeba umówienia się na konkretną godzinę.

     2. Zgłaszanie wychowawcom, ewentualnie bezpośrednio do mnie, problemów związanych z pracą w sieci, takich jak brak dostępu do internetu szerokopasmowego czy sprzętu komputerowego. Oczywiście, jesli wiedzą Państwo o innych uczniach, którzy mają ww. problemy, a z braku dostępu do sieci nie są w stanie o nich poinformować, również proszę o powiadomienie.

     3. Regularne sprawdzanie wiadomości w dzienniku elektronicznym - możliwe, że na dniach MEN zobowiązuje nas do pracy zdalnej w systemie lekcyjnym. Plan zajęć, według którego będzie odbywało się nauczanie, zostanie opublikowany za pomocą Librusa.

     Tomasz Walenciak  

     Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie

    • Dzień Kuchni Włoskiej

    • 02.03.2020
    • O tym, że kuchnia włoska należy do najlepszych na świecie, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, podobnie jak o tym, że drugie śniadanie w szkole to niekoniecznie kanapka z pasztetową lub sałatka z supermarketu. Uczniowie klasy 1C postanowili jednak przekonać do tego kolegów w najlepszy, praktyczny sposób, organizując poczęstunek złożony z dań poznanych w ramach międzynarodowej wymiany przepisów w projekcie eTwinning "Between Two Towns: from Sulęcin and Barletta with love". Licealiści mogli skosztować przepysznych przekąsek i sałatek, okraszonych - a jakże - składanką niezmiennie popularnych włoskich przebojów.

    • Zwycięzcy biorą wszystko!

    • 25.02.2020
    • 25 lutego ekipa naszego liceum pod opieką p. Grzegorza Turka zdominowała gminny konkurs wiedzy o pożarnictwie, zajmując trzy pierwsze miejsca i przechodząc tym samym do etapu powiatowego. Gratulujemy i powodzenia na wyższym szczeblu!

    • Z miłości do poezji - Trupięgi

    • 20.02.2020
    • Z poezją można różnie....Można o niej mówić suchymi słowami, ubierając to, co nienazwane, w filologiczne terminy, i rozbierając na czynniki pierwsze w poszukiwaniu dowodów artyzmu w drgnieniach twórczej duszy.Można opowiadać o niej z pasją, narażając się czasem na śmieszność i niezrozumienie, próbować zarazić innych miłością do piękna mowy i tworzenia za jej pomocą nowej wartości, wykraczającej poza codzienność lub nadającej jej nowe, nieodkryte do tej pory znaczenie, dostrzegalne tylko dla tych, którzy posiedli rzadką umiejętność spojrzenia na świat spoza perspektywy tłumu.Można nią wreszcie żyć, czerpiąc garściami z każdej chwili to, co w niej najcenniejsze, chłonąc skołatanym sercem piękno i grozę świata i dzielić się z nim sobą, w miłości i buncie.I taka, proszę Państwa, jest muzyka zespołu Trupięgi, owoc pasji do poezji Leśmiana naszej zdawałoby się wczorajszej absolwentki, Kasi Gardziejewskiej i muzycznych zamiłowań jej dzielnych towarzyszy; Jacka Filipka, Jacka Hryniewieckiego i Jurka Hippmana .Pozostaje tylko życzyć, aby i wasze humanistyczne pasje zaowocowały w tak urzekający sposób.Panie i Panowie - Trupięgi!

    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

    • 19.02.2020
    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

     17 lutego 2020r. uczniowie klas pierwszych I LO po raz kolejny wyruszyli zdobywać wiedzę w warsztatach Klubu Młodego Wynalazcy w Bogdańcu.Tym razem podzieliliśmy się na trzy zespoły.Chemicy eksperymentowali w laboratorium biologiczno – chemicznym, natomiast pasjonaci informatyki konstruowali i programowali roboty oraz poznawali tajniki druku 3D. Najwięcej emocji tym razem wzbudziły drukarki 3D. Podczas zajęć w tej pracowni uczestnicy poznali budowę, zasadę działania drukarki 3D oraz wstęp do tworzenia obiektów 3D w specjalistycznym oprogramowaniu. Każdy uczeń miał możliwość wydrukowania spersonalizowanego breloczka. Proces takiego druku 3D jest czasochłonny, a młodzież nabrała apetytu na samodzielną „zabawę” z tymi drukarkami. Dlatego każda minuta była na wagę złota i żal było nam opuszczać gościnne mury warsztatów.W pracowni biologiczno – chemicznej uczniowie wykonywali samodzielnie takie doświadczenia, jak nastawianie miana kwasu solnego na Na2CO3, rozdzielanie mieszaniny jodu w jodku potasu (ekstrakcja i rozdzielanie grawitacyjne), wytrącanie osadu jodku ołowiu czy krystalizacja natychmiastowa z roztworu CH3COONa.Kolejne zajęcia pokazały, że zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez dokonywanie eksperymentów przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego jest wartościowe i pozwala lepiej tę wiedzę przyswoić. Na pewno nie był to nasz ostatni wspólny wyjazd do Klubu Młodego Wynalazcy.

     Anna Bednarz i Danuta Baranowska

    • Sukcesy naszych humanistów!

    • 16.01.2020
    • Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili swoje obycie z naukami humanistycznymi i społecznymi.

     Patrycja Dolińska, uczennica klasy III a, została  laureatką Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie. Mikołaj Konopko z tej samej klasy został wyróżniony w konkursie. Obydwoje przygotowali prace pisemne - Patrycja zajęła się zagadnieniem związanym z mediacją oraz sposobami polubownego rozwiązywania sporów. Praca pisemna miała charakter naukowy i opierała się na wynikach badań ankietowych. Natomiast Mikołaj na podstawie własnych doświadczeń zajął się zagadnieniem możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.Patronat nad Konkursem objęła Lubuska Kurator Oświaty, Pani Ewa Rawa. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM, al. Niepodległości 7a/2, 65-048 Zielona Góra.

     Uczniowie klasy III a realizują w szkole program autorski z edukacji prawnej w ramach którego, w listopadzie 2019 r. brali również udział w innych przedsięwzięciach m.in. w projekcie „Teraz Ty Bądź Sędzią”. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej. Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM.

     Tymczasem 11.01.2020 r. Maksymilian Obrzud, uczeń klasy III B I  LO, uczestniczył w etapie okręgowym XLVI Olimpiady Historycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnicy, po wcześniejszym przejściu etapu szkolnego, a następnie przygotowaniu i zatwierdzeniu przez komisję olimpiady pracy pisemnej o charakterze naukowym, mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas kolejnego etapu olimpiady. W etapie okręgowym, w ciągu trzech godzin zegarowych, uczniowie zmagali się z pracą pisemną na jeden z sześciu  tematów.  

     Do 20 stycznia 2020 roku Polskie Towarzystwo Historyczne ogłosi listę uczniów zakwalifikowanych do eliminacji ustnych etapu okręgowego. Jeśli praca pisemna naszego  ucznia zdobędzie wymaganą ilość punktów, przed nimi kolejny etap historycznych zmagań – egzamin ustny.

                                                                                                           

                                                                                                                                    Wioletta Bartniak