• Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: Zachować Pamięć

    • 23.11.2023
    • W dniach od 15 listopada do 17 listopada 2023r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani Magdaleny Pieczonki i Sylwii Grygorcewicz brałą udział w projekcie w ramach PNWM wspólnie z uczniami Gimnazjum w Beeskow/Niemcy, zwiedzając miejsce pamięci, dawny Obóz Koncentracyjny dla Kobiet w Ravensbrück i pracując w grupach mieszanych podczas zwiedzania wystawy i poznawania historii obozu. Kolejna lekcja historii w praktyce.

    • Samorząd Uczniowski - nasza sprawa

    • 23.11.2023
    • Wyborcza debata o Samorządzie Uczniowskim 

      

     Debata jest sztuką spierania się na argumenty. W piątek 17 listopada wymieniały się nimi partie ubiegające się o miejsce w Samorządzie Uczniowskim. Podczas dyskusji zorganizowanej w szkolnej auli, partie COMMA i IMS miały okazję zaprezentować uczniom swój program wyborczy. Przedstawiciele komitetów opowiedzieli nam między innymi o swoim pomyśle na Samorząd Uczniowski. Dowiedzieliśmy się jakie zmiany mają nastąpić w naszym Liceum, co można usprawnić, a czego ich zdaniem brakuje.

      

     To, która partia wypadła lepiej w piątkowej debacie ocenimy my uczniowie w wyborach do Samorządu Uczniowskiego, które odbędą się już 24 listopada. 

      

     Przedwyborczą debatę prowadziła Nikola Szatraj (3A) oraz Fabian Dorociak i Fabian Gąsiorek z klasy 2A. Nad przebiegiem dyskusji czuwała jej organizator - nauczyciel WOS-u pani Wioletta Bartniak.

                                                                                                                                                                    Nikola Szatraj

      

    • Przerwa na czytanie

    • 20.10.2023
    • 18 października 2023 r. nasza szkoła dołączyła do grona czytelników bijących rekord w czytaniu na przerwie w ramach IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.

     W projekcie wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi z dyrekcją szkoły na czele, a także przedstawiciele STS Olimpii Sulęcin wraz z trenerem. Tego dnia wszyscy czytali wybrane przez siebie książki - te z domu, jak i z biblioteki, a także ebooki z platformy LEGIMI. Jak widać - czytać można wszędzie i w każdej sytuacji - na przerwie między lekcjami, między wykonywaną pracą, czy też treningami.

     Czytanie jest jedną z podstawowych umiejętności, które pozwalają na osiągnięcie celów dydaktycznych, rozwijają wyobraźnie, mogą być sposobem na nudę oraz na odpoczynek. Nie bez powodu mówi się "czytać, to znaczy wiedzieć!".

     Mamy nadzieję, że udział w akcji zachęci wszystkich do sięgania po książkę w każdej formie, sytuacji, niezależnie od miejsca. A po różnorodną literaturę zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki.

     Dziękuję za udział w akcji i do zobaczenia w bibliotece!

     Roksana Popis

     #przerwanaczytanie

    • Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego

    • 19.10.2023
    • Uczniowie klas czwartych - maturzyści uczestniczyli dzisiaj w dniu otwartym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, sprawdzić swoje kompetencje i wysłuchać wybranych wykładów z różnych dziedzin nauki oraz porozmawiać z starszymi kolegami i koleżankami o tym jak wygląda studenckie życie.

     Teraz pozostało już tylko zdać maturę.

    • Uczymy się ratować!

    • 19.10.2023
    • 17. października, odwiedzili nas instruktorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, którzy zapoznali uczniów klas trzecich ze specyfiką pracy ratownika medycznego i technikami udzielania pierwszej pomocy, przetrenowanymi na fantomach przy nieśmiertelnych dźwiękach Bee Gees.

     Dziękujemy za wizytę i - mamy nadzieję - do zobaczenia!

    • Dzień Papieski w parafii św. Henryka

    • 19.10.2023
    • Podczas obchodów Dnia Papieskiego w parafii św. Henryka w Sulęcinie,. nasza młodzież brała udział w akcji sprzedaży kremówek organizowanej m.in. przez szkolnego katechetę, p. Wojciecha Lencewicza.

     Co tu dużo mówić, było słodko

    • Mickiewicz On the Run!

    • 19.10.2023
    • 12. października w zawodach Powiatowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt zdobyły nasze dziewczyny pierwsze miejsce, a reprezentacja chłopców zadrugie!

     Gratulacje!

     Teraz czas na półfinał

    • Pożegnanie p. Zdzisławy Tracz

    • 17.10.2023
    • Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 14 października 2023r. pożegnaliśmy panią

     ZDZISŁAWĘ TRACZ

     nauczycielkę I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Sulęcinie, wspaniałego pedagoga, a przede wszystkim, dobrego człowieka. Najtrudniej rozstać się z tymi, którzy pozostawili po sobie owoce miłości i dobra.

              Takimi owocami bez wątpienia są córki, z których Pani Zdzisława była bardzo dumna, jej mąż, wnuki oraz najbliżsi krewni. Ale śladów dobra w życiu takiej osoby, jaką ona była nietrudno się doszukać – bez wątpienia są to jej uczniowie,  których wychowała tak wielu... Całe swe życie poświęciła przecież szkole i właśnie uczniom. Od 1968 roku, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pracowała z młodzieżą – najpierw w Liceum Ogólnokształcącym w Krzyżu, a od 1972 roku w naszym, sulęcińskim liceum. W  1998 roku przeszła na zasłużoną emeryturę, ale jeszcze przez rok dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami pedagogicznymi, wprowadzając w tajniki chemii kolejne pokolenia. W ciągu ponad 30 lat pracy zawodowej była wielokrotnie wyróżniana przez dyrektorów szkoły oraz władze miasta. Otrzymała także Nagrodę III stopnia Ministra Oświaty i Wychowania.

              Wychowanie młodzieży, ale także jej wypoczynek i wszechstronny rozwój, zawsze były jej bliskie. Dlatego też przez wiele lat była Komendantem Szkolnym OHP i organizowała wyjazdy w różne miejsca naszego kraju, pokazując, że praca daje satysfakcję i rozwija nas tak jak nauka. Działała także jako instruktor ZHP i wpajała swym podopiecznym, że Bóg, honor i ojczyzna to wyznaczniki właściwej ścieżki życia.

              Pani Zdzisława przeżyła swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposobów. Dawała innym siebie – swym córkom, mężowi, wnukom, ale także  uczniom. Była wymagająca od siebie, ale i od innych. Przed jej gabinetem chemicznym zawsze stali w białych kitlach uczniowie, którzy do ostatnich chwil przerwy próbowali przygotować się do jej lekcji. Na  zajęciach chemii bardzo wiele się działo, ale każdy uczeń był ważny. Każdy...  Cieszyły ją sukcesy młodych chemików, ale martwiły trudne sprawy. Swym charakterem, postawą życiową, poświęceniem wobec dzieci i najbliższych, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywała nam, uczniom, ale także współpracownikom, co jest w życiu ważne i istotne. Kochała pracę, kochała ogród, kwiaty, kochała szkołę, nauczanie, a dobro dziecka było dla niej zawsze najważniejsze. Spełniała się w trudnej pracy nauczycielskiej, zyskując szacunek i podziw uczniów, ale także kadry pedagogicznej. Pani  Zdzisława dała się wszystkim poznać jako osoba o pogodnym usposobieniu – zawsze uśmiechnięta, życzliwa i optymistycznie nastawiona do świata i ludzi.

              Pani Zdzisławo, 14 października, na sulęcińskim cmentarzu, trwała nasza ostatnia Rada Pedagogiczna, w której brała udział cała społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie – nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, którym dawała Pani cząstkę siebie i których przez lata pracy tak wielu wykształciła. Byli wreszcie wszyscy Ci, którym była Pani bliska – dzieci, wnuki, mąż, przyjaciele i znajomi. Przyszliśmy z potrzeby serca, podziękować za dobro i piękno, którymi obdarowywała nas Pani przez całe swe życie.

              Byliśmy tam, bo odeszła Pani cicho i bez pożegnania jakby nas nie chciała Pani swym odejściem smucić… więc my żegnamy dziś Panią, żegnamy dobrego człowieka, oddaną swej pracy nauczycielkę i wychowawczynię.  Żegnając Panią, zastanawiamy się nad ludzkim życiem, co powinno stanowić jego sens i co mamy czynić, aby było ono dobre, piękne i udane jak Pani życie. Dziękujemy, że była Pani, dziękujemy, że mogliśmy z Panią współpracować, uczyć się od Pani. Dziękujemy za wszystko.

                                                                                            W imieniu pracowników i absolwentów szkoły,

                                                                                             Iwona Grzegorek 

    • Dzień Języków Obcych 2023

    • 06.10.2023
    • Kolejny Dzień Języków Obcych za nami. Tym razem było bardzo egzotycznie... Kuba, Brazylia, Portugalia, Japonia, Egipt, Indie, Meksyk i USA zagościły na naszych stoiskach. Po krótkich i energetycznych prezentacjach rozpoczęła się degustacja pysznych potraw i podziwianie pięknych stanowisk, które wszystkie klasy przygotowały perfekcyjnie. Po degustacji rozpoczęła się wspólna zabawa, a komisja wybrała najciekawiej zaprezentowane państwo. Wygrała klasa 2c i otrzymała voucher na pizzę, ale zwycięzcami byli wszyscy, ponieważ włożyli mnóstwo serca i wysiłku w przygotowanie imprezy. Dziękuję wszystkim uczniom i wychowawcom za ogromny wkład pracy, za perfekcyjne przygotowanie i świetną zabawę

     Magda Pieczonka

    • Rozpoczęcie roku szkolnego

    • 01.09.2023
    • UWAGA!

     Ogłaszając z niekłamanym żalem koniec wakacji, zapraszamy wszystkich uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek, 4 września, o godz. 10:00. Po apelu na hali gimnastycznej zapraszamy uczniów do klas na spotkanie z wychowawcami.

    • Kiermasz podręczników

    • 24.08.2023
    • UWAGA!

     Zapraszamy uczniów wszystkich klas na kiermasz używanych podręczników we wtorek, 29 sierpnia, o godz. 11.00, na I piętrze szkoły. Jeżeli szukasz jeszcze nabywcy na swoje podręczniki lub chcesz kupić je od starszego kolegi - zapraszamy!

    • UWAGA: PILNY KOMUNIKAT!

    • 03.07.2023
    • Prosimy tegorocznych stypendystów Starosty Sulęcińskiego o pilny kontakt z sekretariatem szkoły w celu złożenia oświadczenia o numerze konta bankowego do przelania stypendium!

      

   • Klimat dla Młodych!
    • Klimat dla Młodych!

    • 28.06.2023
    • Codzienne decyzje podejmowane przez każdą i każdego z nas wpływają na środowisko, a w konsekwencji na klimat. W tym roku nasze Liceum przystąpiło do projektu edukacyjnego Stowarzyszenia PKN UNICEF - "Klimat dla Młodych", koordynowanego przez p. Agatę Hryniewiecką-Cichoń. Celem projektu jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie innych osób do podejmowania aktywności w tym obszarze.

     W ramach projektu poznaliśmy inspirujące działania Młodych Ambasadorów Klimatu z Konina, stworzyliśmy gazetkę szkolną o projekcie, zapoznaliśmy się z programami dotyczącymi ochrony środowiska i klimatu, realizowanymi na terenie gminy Sulęcin, odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Sulęcinie, podczas którego poruszyliśmy m.in. kwestie zanieczyszczenia powietrza, segregacji odpadów, koszenia trawy, okresów suszy i problemów z wodą, ale również możliwości współpracy samorządu gminnego z młodzieżą; a wreszcie zaplanowaliśmy działania, które zrealizujemy w szkole po wakacjach.

     Wszyscy możemy przyczynić się swoim działaniem do tworzenia bezpiecznego klimatu. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:  

     • ogranicz zużywanie plastiku – jabłka czy banany obejdą się bez tzw. „foliówki”, a wodę pij np. z bidonu zamiast kupować kolejną wodę butelkowaną;
     • prawidłowo segreguj śmieci – niby proste, a jednak trudne;
     • ogranicz kupno nowych rzeczy – zamiast sklepów z odzieżą odwiedzaj secondhandy wymieniaj się ubraniami ze znajomymi, kupuj przedmioty używane, naprawiaj - nie wyrzucaj;
     • ogranicz zużycie papieru – drukuj tylko kiedy musisz;
     • oszczędzaj wodę – zakręcaj kran podczas mycia zębów, wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie;
     • interesuj się; doinformuj się w zakresie zmian klimatu (korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji). Ważne hasła: zanieczyszczenie powietrza, utrata bioróżnorodności, globalne ocieplenie czy klęski żywiołowe.

     Pamiętaj, nasze - Twoje i moje - działania mają realny wpływ na środowisko i klimat.

     AHC

    • Matematyka rządzi!

    • 06.06.2023
    • Koniec roku szkolnego coraz bliżej, a nasi uczniowie, jak widać, nabierają coraz większej wprawy w liczeniu... Otóż w konkursie "Matematyka bez granic" klasa przyrodnicza 1C pod opieką Pani Profesor Danuty Baranowskiej, zajęła 4. pozycję w województwie lubuskim, 6. w rejonie zachodniej Polski i 23. w kraju!

     Tymczasem w konkursie "Matematyczne preteksty" nasz tegoroczny absolwent, Piotr Przybylski, również pod opieką Pani Profesor, zajął 1 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych klas 4 oraz 1 miejsce w konkursie!

     Wszystkim uczniom oraz Pani Profesor gratulujemy i prosimy o jeszcze!

     Matma wymiata!

   • ERASMUS + "eUROPEAN FELLOWSHIP FOR DIGITAL CITIZENSHIP"
    • ERASMUS + "eUROPEAN FELLOWSHIP FOR DIGITAL CITIZENSHIP"

    • 09.03.2023
    • W dniach 26.02 - 3.03.2023 r. nasi uczniowie brali udział w kolejnej, przedostatniej wymianie szkolnej związanej z realizacją projektu Erasmus + "eUropean Fellowship for Digital Citizenship", tym razem odwiedzając liceum sportowe w rumuńskiej Suczawie, która przywitała nas malowniczymi górami śniegu!

     Pierwszy dzień poświęcony był integracji uczniów z Rumunii, Włoch, Polsk, Grecji, Hiszpani i Turcji oraz wspólnej zabawie przy karaoke.

     Poza warsztatami poświęconymi zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w sieci i tworzeniem tresci internetowych, uczennice naszej szkoły uczestniczyły również w zajęciach capoeiry oraz obchodach rumuńskiegoi pierwszego dnia wiosny, obchodzonego 1. marca. Z tej okazji ubierane są regionalne stroje, wszyscy noszą wstążeczki, bransoletki i inne rzeczy w kolorze biało czerwonym. Rozdaje się wzajemnie symbole szczęścia, życząc Szczęśliwej Wiosny! Co więcej, wszyscy tańczą wspólnie w regionalnych strojach narodowe tańce, które pozwalają nastroić się pozytywnie na nadchodzącą nową porę roku.

     Zwiedziliśmy również zamek w Suczawie, zwany twierdzą tronową, który wiele lat temu należał do polskich władców, ale została sprzedany, oraz monastyr Putna położony wśród malowniczych gór. 

     Wieczorem ostatniego dnia odbyło się uroczyste spotkanie z nauczycielami, rodzicami oraz wszystkimi uczniami, oraz przekazanie dyplomów zakończenia projektu wraz z poczęstunkiem dla wszystkich.

     Dziękujemy Rumunii za tak cudowne przywitanie nas i ugoszczenie!