• Klimat dla Młodych!

• 28.06.2023
        • Codzienne decyzje podejmowane przez każdą i każdego z nas wpływają na środowisko, a w konsekwencji na klimat. W tym roku nasze Liceum przystąpiło do projektu edukacyjnego Stowarzyszenia PKN UNICEF - "Klimat dla Młodych", koordynowanego przez p. Agatę Hryniewiecką-Cichoń. Celem projektu jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie innych osób do podejmowania aktywności w tym obszarze.

W ramach projektu poznaliśmy inspirujące działania Młodych Ambasadorów Klimatu z Konina, stworzyliśmy gazetkę szkolną o projekcie, zapoznaliśmy się z programami dotyczącymi ochrony środowiska i klimatu, realizowanymi na terenie gminy Sulęcin, odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Sulęcinie, podczas którego poruszyliśmy m.in. kwestie zanieczyszczenia powietrza, segregacji odpadów, koszenia trawy, okresów suszy i problemów z wodą, ale również możliwości współpracy samorządu gminnego z młodzieżą; a wreszcie zaplanowaliśmy działania, które zrealizujemy w szkole po wakacjach.

Wszyscy możemy przyczynić się swoim działaniem do tworzenia bezpiecznego klimatu. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

• ogranicz zużywanie plastiku – jabłka czy banany obejdą się bez tzw. „foliówki”, a wodę pij np. z bidonu zamiast kupować kolejną wodę butelkowaną;
          • prawidłowo segreguj śmieci – niby proste, a jednak trudne;
          • ogranicz kupno nowych rzeczy – zamiast sklepów z odzieżą odwiedzaj secondhandy wymieniaj się ubraniami ze znajomymi, kupuj przedmioty używane, naprawiaj - nie wyrzucaj;
          • ogranicz zużycie papieru – drukuj tylko kiedy musisz;
          • oszczędzaj wodę – zakręcaj kran podczas mycia zębów, wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie;
          • interesuj się; doinformuj się w zakresie zmian klimatu (korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji). Ważne hasła: zanieczyszczenie powietrza, utrata bioróżnorodności, globalne ocieplenie czy klęski żywiołowe.

Pamiętaj, nasze - Twoje i moje - działania mają realny wpływ na środowisko i klimat.

AHC

• Matematyka rządzi!

• 06.06.2023
        • Koniec roku szkolnego coraz bliżej, a nasi uczniowie, jak widać, nabierają coraz większej wprawy w liczeniu... Otóż w konkursie "Matematyka bez granic" klasa przyrodnicza 1C pod opieką Pani Profesor Danuty Baranowskiej, zajęła 4. pozycję w województwie lubuskim, 6. w rejonie zachodniej Polski i 23. w kraju!

Tymczasem w konkursie "Matematyczne preteksty" nasz tegoroczny absolwent, Piotr Przybylski, również pod opieką Pani Profesor, zajął 1 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych klas 4 oraz 1 miejsce w konkursie!

Wszystkim uczniom oraz Pani Profesor gratulujemy i prosimy o jeszcze!

Matma wymiata!