• Zwycięzcy biorą wszystko!

    • 25.02.2020
    • 25 lutego ekipa naszego liceum pod opieką p. Grzegorza Turka zdominowała gminny konkurs wiedzy o pożarnictwie, zajmując trzy pierwsze miejsca i przechodząc tym samym do etapu powiatowego. Gratulujemy i powodzenia na wyższym szczeblu!

    • Z miłości do poezji - Trupięgi

    • 20.02.2020
    • Z poezją można różnie....Można o niej mówić suchymi słowami, ubierając to, co nienazwane, w filologiczne terminy, i rozbierając na czynniki pierwsze w poszukiwaniu dowodów artyzmu w drgnieniach twórczej duszy.Można opowiadać o niej z pasją, narażając się czasem na śmieszność i niezrozumienie, próbować zarazić innych miłością do piękna mowy i tworzenia za jej pomocą nowej wartości, wykraczającej poza codzienność lub nadającej jej nowe, nieodkryte do tej pory znaczenie, dostrzegalne tylko dla tych, którzy posiedli rzadką umiejętność spojrzenia na świat spoza perspektywy tłumu.Można nią wreszcie żyć, czerpiąc garściami z każdej chwili to, co w niej najcenniejsze, chłonąc skołatanym sercem piękno i grozę świata i dzielić się z nim sobą, w miłości i buncie.I taka, proszę Państwa, jest muzyka zespołu Trupięgi, owoc pasji do poezji Leśmiana naszej zdawałoby się wczorajszej absolwentki, Kasi Gardziejewskiej i muzycznych zamiłowań jej dzielnych towarzyszy; Jacka Filipka, Jacka Hryniewieckiego i Jurka Hippmana .Pozostaje tylko życzyć, aby i wasze humanistyczne pasje zaowocowały w tak urzekający sposób.Panie i Panowie - Trupięgi!

    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

    • 19.02.2020
    • Kolejne zajęcia w Klubie Młodego Wynalazcy

     17 lutego 2020r. uczniowie klas pierwszych I LO po raz kolejny wyruszyli zdobywać wiedzę w warsztatach Klubu Młodego Wynalazcy w Bogdańcu.Tym razem podzieliliśmy się na trzy zespoły.Chemicy eksperymentowali w laboratorium biologiczno – chemicznym, natomiast pasjonaci informatyki konstruowali i programowali roboty oraz poznawali tajniki druku 3D. Najwięcej emocji tym razem wzbudziły drukarki 3D. Podczas zajęć w tej pracowni uczestnicy poznali budowę, zasadę działania drukarki 3D oraz wstęp do tworzenia obiektów 3D w specjalistycznym oprogramowaniu. Każdy uczeń miał możliwość wydrukowania spersonalizowanego breloczka. Proces takiego druku 3D jest czasochłonny, a młodzież nabrała apetytu na samodzielną „zabawę” z tymi drukarkami. Dlatego każda minuta była na wagę złota i żal było nam opuszczać gościnne mury warsztatów.W pracowni biologiczno – chemicznej uczniowie wykonywali samodzielnie takie doświadczenia, jak nastawianie miana kwasu solnego na Na2CO3, rozdzielanie mieszaniny jodu w jodku potasu (ekstrakcja i rozdzielanie grawitacyjne), wytrącanie osadu jodku ołowiu czy krystalizacja natychmiastowa z roztworu CH3COONa.Kolejne zajęcia pokazały, że zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez dokonywanie eksperymentów przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego jest wartościowe i pozwala lepiej tę wiedzę przyswoić. Na pewno nie był to nasz ostatni wspólny wyjazd do Klubu Młodego Wynalazcy.

     Anna Bednarz i Danuta Baranowska