• Sukcesy naszych humanistów!

    • 16.01.2020
    • Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili swoje obycie z naukami humanistycznymi i społecznymi.

     Patrycja Dolińska, uczennica klasy III a, została  laureatką Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie. Mikołaj Konopko z tej samej klasy został wyróżniony w konkursie. Obydwoje przygotowali prace pisemne - Patrycja zajęła się zagadnieniem związanym z mediacją oraz sposobami polubownego rozwiązywania sporów. Praca pisemna miała charakter naukowy i opierała się na wynikach badań ankietowych. Natomiast Mikołaj na podstawie własnych doświadczeń zajął się zagadnieniem możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.Patronat nad Konkursem objęła Lubuska Kurator Oświaty, Pani Ewa Rawa. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM, al. Niepodległości 7a/2, 65-048 Zielona Góra.

     Uczniowie klasy III a realizują w szkole program autorski z edukacji prawnej w ramach którego, w listopadzie 2019 r. brali również udział w innych przedsięwzięciach m.in. w projekcie „Teraz Ty Bądź Sędzią”. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej. Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM.

     Tymczasem 11.01.2020 r. Maksymilian Obrzud, uczeń klasy III B I  LO, uczestniczył w etapie okręgowym XLVI Olimpiady Historycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnicy, po wcześniejszym przejściu etapu szkolnego, a następnie przygotowaniu i zatwierdzeniu przez komisję olimpiady pracy pisemnej o charakterze naukowym, mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas kolejnego etapu olimpiady. W etapie okręgowym, w ciągu trzech godzin zegarowych, uczniowie zmagali się z pracą pisemną na jeden z sześciu  tematów.  

     Do 20 stycznia 2020 roku Polskie Towarzystwo Historyczne ogłosi listę uczniów zakwalifikowanych do eliminacji ustnych etapu okręgowego. Jeśli praca pisemna naszego  ucznia zdobędzie wymaganą ilość punktów, przed nimi kolejny etap historycznych zmagań – egzamin ustny.

                                                                                                           

                                                                                                                                    Wioletta Bartniak

    • Pożegnanie Pani Profesor Korozy

    • 03.01.2020
    • Z żalem dowiedzieliśmy się wczoraj, że 31 grudnia 2019 odeszła po długiej walce z chorobą p. Krystyna Koroza, wspaniały pedagog, wieloletni pracownik liceum i przyjaciółka młodzieży.

     Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się w sobotę, 4 stycznia. O godz. 15.00 zostanie odprawiona msza żałobna w kościele św. Mikołaja w Sulęcinie, po której nastąpi pochówek na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie.

    • Wieczór kolęd 2019

    • 17.12.2019
    • 16 grudnia mieliśmy przyjemność gościć rodziców naszych uczniów i sympatyków liceum podczas wieczoru kolędowego, przygotowanego przez klasy 1a i 1b pod opieką pani Anny Bednarz. W wieczornej, zacisznej atmosferze szkolnej auli uczniowie zaprezentowali tradycyjne jasełka przeplatane śpiewanymi wspólnie kolędami. Podczas spotkania zbierano również datki na wsparcie działalności Rady Szkoły i Domu Dziecka w Sulęcinie.

     Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i okazaną hojność. Mamy nadzieję, że udało nam się razem zapoczątkować nową tradycję liceum i czeka nas jeszcze wiele przedświątecznych spotkań wypełnionych ciepłem serc.

     Wszystkim zaś życzymy pełnych radości świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2020!

     fot. Maciej Barden

   • Wieczór kolęd w ogólniaku!
    • Wieczór kolęd w ogólniaku!

    • 13.12.2019
    • Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów i sympatyków szkoły na wieczór kolęd połączony z poczęstunkiem w poniedziałek, 16.12, o godz. 18.00 w auli szkolnej. Podczas spotkania zbierane będą dobrowolne datki na rzecz Rady Szkoły. Połowa zebranych funduszy zostanie przeznaczona na wsparcie Domu Dziecka w Sulęcinie.

    • E-Twinning ciąg dalszy

    • 10.12.2019
    • Nasz projekt e-twinning z włoskim liceum w Barletcie rozwija skrzydła. Po wymianie doświadczeń związanych ze szkołą podczas pierwszego spotkania online, licealiści z klasy 1C mieli za zadanie za pomocą jezyka angielskiego opanować podstawowe zwroty w języku włoskim oraz nauczyć swoich włoskich rówiesników tych samych wyrażeń w języku polskim. Mamy nadzieję, że nauka przyda się już wkrótce!

    • Coraz bliżej święta...

    • 10.12.2019
    • Przygotowania do świąt ruszyły pełną parą. Szkoła wystrojona, pierwszaki wycinają z p. Sobieraj gwiazdy na korytarze, a szkolne śnieżynki z p. Lencewiczem szykują paczki. Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta...

    • Ciepłe rytmy w zimną noc

    • 06.12.2019
    • Szanowna Młodzieży, jeśli nie macie pomysłu na czwartkowy wieczór, zapraszamy serdecznie do udziału w koncercie charytatywnym organizowanym przez Klub U Bulka w SOKSiR. Wstęp: jak na plakacie :)

    • Stawiam na zdrowie!

    • 02.12.2019
    • W dniu 29.11. 2019r. odbyły się warsztaty podsumowujące wiedzę uczniów na temat „HIV - jak go uniknąć” oraz profilaktyki związanej z nowotworami. Licealiści z klasy II A mogli się wykazać wiedzą na temat nowotworów oraz HIV i AIDS rozwiązując test i krzyżówkę. Uczniowie wzięli również udział w takich konkurencjach, jak kalambury i tworzenie hasła reklamowego promującego zdrowy styl życia. Zwycięska drużyna została nagrodzona przez zaproszonych gości – przedstawicieli PSSE w Sulęcinie. Aktywny udział młodzieży w warsztatach dotyczących zdrowia jest dowodem na to, że jest to jedna z najważniejszych wartości w ich hierarchii.

     pedagog szkolny

     Katarzyna Kasprzak

    • Mamy stypendystów!

    • 02.12.2019
    • Z ogromną radością możemy poinformować, że aż trzech uczniów naszej szkoły - Paweł Amborski, Piotr Przybylski i Piotr Wróżbit - zostało objętych projektem pomocy stypendialnej Marszałka Województwa Lubuskiego "Lubuskie Talenty" na rok szkolny 2019/2020.

     Gratulujemy wszystkim stypendystom i opiekunom.

     Gratulujemy wszystkim stypendystom i opiekunom! Gratulujemy też nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sulęcinie, którzy ukształtowali naszych objętych programem pierwszoklasistów - niewątpliwie to również Państwa sukces.

     Dziękujemy wreszcie rodzicom za wychowanie tak wspaniałych młodych ludzi!

      

    • Klub Młodego Wynalazcy: listopad 2019

    • 02.12.2019
    • 28 listopada 2019r. uczniowie klas I B i C oraz II A wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Klub Młodego Wynalazcy w Bogdańcu.

     Część osób wykonywała doświadczenia w laboratorium biologiczno – chemicznym, natomiast druga grupa poznawała tajniki programowania robotów.

     Adepci informatyki musieli najpierw skonstruować własnego robota, a następnie przy pomocy odpowiednich poleceń ożywić go. Za każde poprawnie wykonane ćwiczenie grupa otrzymywała dodatkowy „gadżet” czyli czujnik, który pozwalał rozwijać możliwości robota. Na koniec zajęć zaprogramowane roboty stoczyły bitwę.

     W pracowni biologiczno – chemicznej młodzież miała okazję wykonywać doświadczenia z użyciem profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz mikroskopów. Głównym tematem zajęć były białka. Młodzi laboranci wykrywali białko w jajku kurzym i fasoli, przygotowywali preparaty oraz oglądali efekty swojej pracy pod mikroskopem. Druga część zajęć polegała na wyprodukowaniu pomadek do ust oraz kolorowych, pachnących mydełek o przeróżnych kształtach.

     Nietypowa lekcja biochemii i informatyki pokazała, że poprzez zabawę czy eksperymenty można się wiele nauczyć. Mamy nadzieję kontynuować tę formę zajęć.

     Anna Bednarz i Danuta Baranowska

    • Turniej badmintona o puchar Burmistrza Sulęcina: "Łączymy pokolenia"

    • 29.11.2019
    • W sobotę, 23 listopada, mieliśmy przyjemność gościć po raz kolejny turniej Sulęcińskiego Stowarzyszenia Badmintona o puchar Burmistrza Sulęcina. Poniżej zamieszczamy tekst jednej z organizatorek, p. Dominiki Koryluk, która podobnie jak spiritus movens turnieju - pani Magdalena Piechowiak - jest absolwentką liceum.

     Gościnność Sulęcina została doceniona rekordową frekwencją ponad 150 zawodników. W dniu 23.11.2019 r. turniej  „Łączymy Pokolenia” w badmintonie mieliśmy zaszczyt gościć zawodników z:  Babimostu, Świebodzina, Łęgi, Szczecina, Zielonej Góry, Lipian, Międzyrzecza, Gorzowa Wielkopolskiego, Gubina, Nowogrodu Bobrzańskiego, Wolsztyna, Katowic, Choszczna, Poznania i Bolesławca.

     Wielkie dzięki wszystkim przybyłym zawodnikom  za niesamowite emocje i wspaniałą atmosferę. Sala wypełniona po brzegi, udało się połączyć we wspólnej grze pokolenia: dorosłych, młodzież i dzieci. Nie zabrakło  najmłodszych milusińskich, dla których też zostały zorganizowane konkurencje. Ogromną radość sprawiły najmłodszym piękne poduszeczki i medale, podarowanie przez Burmistrza Sulęcina Pana Dariusza Ejcharta oraz  Wiceburmistrz Panią Iwonę Walczak. Starsze dzieci otrzymały upominki. Walka o miejsca medalowe i Puchar Burmistrza za pierwsze miejsce były mocno zacięte i w duchu fair play. W imieniu wszystkich zawodników bardzo dziękujemy. Nasi Sulęcińscy zawodnicy spisali się jak zwykle na medal a nawet niejeden Puchar. To już trzecia edycja turnieju, którą organizujemy wspólnie z Sulęcińskim I Liceum Ogólnokształcącym. W tym momencie chcielibyśmy serdecznie podziękować panu dyrektorowi Liceum Tomaszowi Walenciakowi oraz panu Łukaszowi Chajcowi za wsparcie i pomoc w organizacji. Wszyscy młodzi zawodnicy zostali obdarowani prezentami, słodkościami oraz  miodem ufundowanych przez naszych hojnych darczyńców, którzy od lat wspierają nasze Stowarzyszenie:

     Maszoński Logistic, Agnes Agnieszka i Piotr Zawadzcy, Dudkowiak Gospodarstwo Pszczelarskie, RENIA Zakład Fryzjerski, Gama, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Elżbieta Borkiewicz. Dla osłodzenia gry nie zabrakło prawdziwego badmintonowego tortu z lotkami i rakietą oraz stołów zastawionych  wypiekami naszych wspaniałych rodziców, na których zawsze można liczyć. Duży szacunek dla prowadzących  sprawnie turniej trenerów Magdaleny Piechowiak i Jeremiego Borowca (oraz Pani, Pani Dominiko - uwaga dyrektora szkoły :) ).

     Dziękujemy również wszystkim pozytywnym ludziom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas: państwu Ani i Karolowi Górskim, panu Mariuszowi Wyszyńskiemu, pani Iwonie Koszeli, pani Kasi Pietrzak, pani Ani Samulewicz, panu Mariuszowi Stasiłowiczowi, pani Wioletcie Markowskiej, państwu Anecie i Damianowi Chojnackim, panu Rafałowi Mazurowi, oraz naszym niezawodnym zawodnikom Oli, Milenie, Marcinowi, Karolowi i Natalce. Fotorelacja na najwyższym poziomie prowadzona przez pana Jacka Ćwiertnia, który świetnie prowadzi też stronę Sulęcińskiego Stowarzyszenia Badmintona na facebooku, oraz niezawodny pan Maciej Barden. Równie gorąco dziękujemy panu Łukaszowi Hartmanowi (Sulęcin24) za promocję i wieloletnią współpracę. Ogromną niespodziankę sprawiła nam wizyta  TVP Gorzów która relacjonowała turniej.

        Ideą turnieju była dobra zabawa całych rodzin i tego tu nie zabrakło. Ten turniej utwierdził nas w przekonaniu, że można góry przenosić wystarczy, że wokół ma się takich właśnie ludzi.

     Jesteście W I E L C Y !!!

     Nie możemy doczekać się kolejnego turnieju😉! Ze sportowymi pozdrowieniami - Sulęcińskie Stowarzyszenie Badmintona.

    • Wybory Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

    • 26.11.2019
    • 22 listopada odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: mgr Katarzyna Kasprzak, Gabriel Stasiłowicz, Magdalena Tulej i Piotr Wróżbit, po przeliczeniu głosów pod nadzorem Dyrektora Szkoły stwierdziła , że od 1.12.2019:

     W skład Rady Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza weszli według liczby uzyskanych głosów:

     1. przewodniczący- Benjamin Wiernowolski

     2. wiceprzewodniczący - Marcin Chabza

     3. sekretarz - Weronika Lencewicz

     4. skarbnik - Jakub Kruziński / Julia Szelwach

     Funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego pełni p. Grzegorz Turek.Pod jego nieobecność opiekunem jest p. Łukasz Chajec.

     Funkcję Rzecznika Praw Ucznia pełni Kamila Lubecka.

     Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy!

     Równocześnie przypominamy, że w skład Samorządu Uczniowskiego szkoły wchodzą wszyscy jej uczniowie - jeśli macie pomysły na funkcjonowanie szkoły, sugestie, propozycje, potrzeby - zachęcamy do kontaktu.

    • Światowy Dzień Rzucania Palenia

    • 26.11.2019
    • 21.11.2019 obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Styl życia każdego człowieka w dużym stopniu determinuje jego zdrowie, dlatego też to, czy wybierzemy zachowania prozdrowotne, czy też będziemy angażować się w zachowania ryzykowne w dużej mierze zależy od tego, które z tych zachowań spostrzegamy jako powszechne i aprobowane w naszej grupie społecznej. Spostrzeganie zachowań niekorzystnych dla zdrowia, takich jak palenie tytoniu i e- papierosów, jako dominujących i akceptowanych w społeczeństwie sprzyja nasilaniu się tego rodzaju zachowań problemowych, podczas gdy przekonanie o małym rozpowszechnieniu zachowań prozdrowotnych zniechęca młodzież do angażowania się w zachowania korzystne dla ich zdrowia. Młodzież naszej szkoły wybiera świadomie i zna skutki palenia tytoniu oraz e- papierosów, dlatego też wykazując się ogromną kreatywnością stworzyli prace o tematyce „Nie spal się na starcie”.

    • Święto Niepodległości

    • 12.11.2019
    •                                                                         

     Narodowe Święto Niepodległości

     W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty tematyczne, wykonane przez uczniów                                   z klasy Ia i Ic. W hali sportowej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas drugich. Ponadto cała społeczność naszej szkoły w ramach świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej Nr.1 zaśpiewaliśmy  4 –zwrotkowy hymn narodowy.

                                                                                                  Wioletta Bartniak

    • Sprzątanie grobów z 3DSH Red One

    • 06.11.2019
    • 30.10.2019 grupa młodzieży z klasy 1C wzięła udział w akcji sprzątania zaniedbanych grobów na cmentarzu komunalnym zorganizowanej przez 3DSH Red One we współpracy z p. Kasią Rajfur. Dziękujemy wszystkim przybyłym za zaangażowanie z nadzieją, że wspólne działanie zachęci Was do postawienia pierwszych kroków na harcerskim szlaku.

    • ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

    • 30.10.2019
    • Szanowna Młodzieży I LO!

     W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 przyłączamy się do akcji "Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole" organizowanej przez Celowy Związek Gmin 12. Od 31.10 zaczynamy więc zbiórkę: butelek PET, makulatury, baterii, puszek aluminiowych, płyt CD/DVD, starych telefonów komórkowych. Zebrane surowce proszę przynosić do p.Kaczkowskiego (konserwatora) do magazynu po lewej stronie schodów w Hadesie. Bardzo proszę, aby przynosić je w kartonach lub workach opisanych waszym imieniem i nazwiskiem oraz klasą. UWAGA! Klasa, która zbierze najwięcej surowców w danym miesiącu, dostaje prawo anulowania jednej niezapowiedzianej kartkówki w kolejnym miesiącu kalendarzowym!

      

      

    • HALLOWEEN W I LO

    • 29.10.2019
    • Wczoraj wczesnym wieczorem w naszej szkole zgasło na chwilę światło, po czym władzę w auli przejęły duchy, mumie, upiory i zwielokrotnione odbicia postaci z komiksowego półświatka. Do wtóru jęków i zgrzytów dochodzących z zestawu nagłaśniającego puściły się w dziki tan i... a zresztą, zobaczcie sami. Zabawa była podobno upiornie dobra. Dziękujemy Radzie Samorządu Uczniowskiego za przygotowanie zabawy oraz paniom Katarzynie Kasprzak i Monice Pileckiej za opiekę nad naszymi ukochanymi koszmarami.